Koku sugu elastība
Lielākā daļa pašmāju koku sugu ir elastīgas un spēj augt dažādos apstākļos. Izņēmumi ir ļoti nabadzīgas smilšainas augsnes, kur var augt tikai priede, un slapjas kūdras augsnes, kurās aug melnalksnis vai purva bērzs. MK noteikumi Nr. 308 nosaka meža tipus, kuros meža atjaunošanai izmantojama tikai priede, nodrošinot vismaz 80% no kokaudzes sastāva šai sugai.
Meža tipi un koku sugu izvēle
Dažādos meža tipos var audzēt jebkuru no noteikumu pielikumā minētajām koku sugām, taču ne visur tās augs vienlīdz labi un veidos kvalitatīvu kokaudzi. Priede labi aug nabadzīgos meža tipos, bet auglīgākos mežos izaugs zaraina un nekvalitatīva. Damaksnī vislabāk aug skuju koku meži, kamēr vērī un gāršā labi aug gan egle un bērzs, gan dažādi lapu koki. Pārmitros mežos priede aug nabadzīgākajos tipos, bet slapjajos damaksņos var audzēt arī egli un lapu kokus.
Koku sugu izvēle mitros apstākļos
Mežos slapjās kūdras augsnēs piemēroto koku sugu izvēle nav tik plaša kā minerālaugsnēs vai meliorētos mežos. Purvājā var augt priede vai purva bērzs, niedrājā arī egle. Dumbrājā un liekņā kokaudzi veidos melnalksnis un purva bērzs. Meliorētajos meža tipos (viršu, mētru āreņi un kūdreņi) audzējama tikai priede. Vidēji auglīgos šaurlapju āreņos un kūdreņos var audzēt gan skuju kokus, gan lapu kokus.
Meža ierīkošana lauksaimniecības zemē
Ierīkojot mežu lauksaimniecības zemē, platība pēc ierīkošanas tiek klasificēta atbilstoši meža tipoloģijas principiem, ņemot vērā augsnes sastāvu, auglību un meliorācijas sistēmas. Koku sugām svarīgas ir arī citas augšanas apstākļu pazīmes, piemēram, augsnes sastāvs, pH līmenis, aerācija un apgaismojums.
Reproduktīvais materiāls
Meža reproduktīvajam materiālam (sēklas, sējeņi, stādi un augu daļas) nepieciešams Valsts meža dienesta (VMD) izsniegts sertifikāts. Likums nosaka, ka meža atjaunošanā un ieaudzēšanā drīkst izmantot tikai konkrētajai vietai piemērotas izcelsmes materiālu.
Meža atjaunošanas termiņi
Ja mežaudzes šķērslaukums ir kļuvis mazāks par kritisko šķērslaukumu, mežs atjaunojams noteiktos termiņos atkarībā no meža tipa: piecu kalendāra gadu laikā sauszemes meža tipos un desmit kalendāra gadu laikā slapjos meža tipos.