Augsnes analīzes - kāpēc tas ir noderīgi?

Augsnes analīzes nepieciešams veikt regulāri, ja ir vēlme nodrošināt ilgtspējīgu augsnes izmantošanu. Augsnes analīzes sniedz informāciju par augsnes auglību un agroķīmiskajiem rādītājiem augsnē. Veicot augsnes analīzes parasti noskaidro sešus pamat radītājus - pH, fosfora, kalcija, kālija, magnija un organiskā oglekļa saturu, no kuriem svarīgākais ir pH līmeņa rādītājs. Lai saprastu par augsnes piemērotību konkrētu kultūraugu audzēšanai, vēlams noteikt arī sekundāro un mikroelementu saturu augsnē, kā arī bora, vara, mangāna, cinka un citu elementu saturu augsnē.

Kādos gadījumos nepieciešama augsnes paraugu ņemšana?

Visaktīvāk augsnes analīzes veic zemnieki, kuri aktīvi saimnieko, izmantojot konvenciālo lauksaimniecību, jo tā izsūc no zemes agresīvi mikroelementus, un ir nepieciešams saprast, cik daudz un ar ko zeme ir jābagātina. Timbro iesaka veikt augsnes analīzes arī tad, ja ir doma pārdot, pirkt, apmežot vai iznomāt lauksaimniecības zemi, lai precīzi novērtētu zemes vērtību un zinātu, kāda ir objektīva cena. Atmežošanas gadījumā zemes analīzes noderēs, lai saprastu, kādu koku sugu labāk stādīt, kas savukārt nesīs ātrāku un lielāku ieguvumu.

Augsnes analīzes - kā notiek paraugu ņemšana

Ja zeme tiek izmantota lauksaimniecībā, tad labāk augsnes analīzes veikt no ražas novākšanas līdz vasarai. Ja netiek izmantota, tad augsnes analīzes var ņemt jebkurā laikā, vienīgi nav ieteicams to darīt lietus laikā, lai nav dubļu, un būtu vēlams izņemt no paraugiem akmeņus, sliekas un kukaiņus.

Augsnes paraugu ņemšanas prasības:

  • Vienu paraugu ņem no platības, kas nav lielāka par 6 hektāriem, kur katra platība veido vienu paraugu ņemšanas laukumu.
  • Augsnes paraugus ņem ejot pa diagonāli, veicot ap 20 zondējumiem vai lāpstas rakumiem 20 cm dziļumā, katru zondējumu ievietojot spainī un samaisot. Tālāk no samaisītās augsnes paņem vienu paraugu apmēram 1kg, kuru ievieto tīrā traukā vai maisā. Katrs atsevišķais paraugs ir jāievieto atsevišķā traukā un jāiezīmē.
  • Augsnes paraugus ņem no viendabīgas augsnes, vienā paraugā nedrīkst likt augsni ar dažādu organisko sastāvu vai dažādiem augsnes tipiem.
  • Augsnes analīzes nedrīkst veikt nesen kaļķotā vai mēslotā augsnē. Analīzes drīkst ņemt ne ātrāk kā vienu mēnesi pēc kaļķošanas vai mēslošanas.
  • Nav vēlams, ja paraugi satur nesadalījušās augu daļas, dzīvnieku atliekas, akmeņus vai citus piemaisījumus.

Timbro organizēs visus procesus Tavā vietā, ietaupot laiku un uzraugot, lai augsnes analīzes tiktu veiktas kvalitatīvi un ievērojot likumu.

Augsnes analīzes - biežāk uzdotie jautājumi
Cik izmaksā augsnes analīzes?

Galveno četru pamatelementu noteikšana augsnē izmaksā apmēram 10 eiro par vienu paraugu. Papildu izmaksas veidojas, ja paraugus no augsnes ņem speciālists. Ja paraugu ņemšana notiek ar GPS koordinātu piesaisti, tad tas maksās vēl papildus ap 10 eiro par hektāru.

Kāpēc svarīgi noteikt pH līmeni augsnē?

Šis ir svarīgākais augsnes agroķīmiskais rādītājs, kas nodrošina augu labsajūtu un labāku ražīgumu, ja ir pareizs pH līmenis, kas patīk konkrētai augu sugai. Dažādām augu sugām ir piemērots dažāds pH līmenis, tāpēc pirms kādas sugas audzēšanas ir būtiski saprast augsnes pH līmeni.

Kāpēc jāveic augsnes analīzes?

Augsnes analīzes palīdz saprast, cik auglīga ir zeme, kādus kultūraugus labāk audzēt vai/un ar ko jābagātina zeme, lai sasniegtu vēlamo ražu. Zemes analīzes noderēs, pat ja pats neko neaudzē, jo ja ir vēlme pārdot, atmežot vai iznomāt savu lauksaimniecības zemi, tad augsnes analīzes palīdzēs saprast, kādu cenu labāk prasīt.

Ko darīt, ja ir sliktas augsnes analīzes?

Augsni ir iespējams bagātināt ar nepieciešamajiem mikroelementiem, lai tā būtu piemērota tajā augošo vai plānoto augu vajadzībām. Piemēram, ja augsne ir pārāk skāba, to var neitralizēt, ja pārāk sārmaina, tad tieši pretēji var paskābināt. Ja augsnē trūkst kādas barības vielas, tad augsne jāmēslo ar atbilstošu mēslojumu, kurā ir nepieciešamā barības viela.

Kad vislabāk veikt zemes analīzes?

Vislabāk zemes analīzes ir veikt pavasarī pirms veģetācija ir atsākusies. Tāpat augsnes analīzes var veikt arī rudenī, kad beigušies lauksaimniecības darbi, vai ziemā, kamēr zeme nav sasalusi.

Nepieciešamas augsnes analīzes? Piesakies un Timbro Tev palīdzēs!

Saistītie raksti

Populārākās celulozes izmantošanas nozares

Celulozes izmantojums produktu ražošanā ir būtisks faktors, kas veicina ilgtspējīgāku un videi draudzīgāku dzīvesveidu.
Publicēts 30/11/2023

Ko var cirst neprasot ciršanas apliecinājumu!?

Ne visām mežizstrādes darbībām mežā ir nepieciešams ciršanas apliecinājums
Publicēts 02/11/2023

Kādi ir iespējamie meža ciršanas veidi!?

Pirms uzsākt mežistrādi ir būtiski saprast kāds ciršanas veids ir piemērotākais
Publicēts 01/11/2023

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes, lai nodrošinātu jums kvalitatīvu un atbilstošu saturu.

Privātuma politika